Dette har vært et solid opplegg som har rustet dem for møte med arbeidslivet. Gjennom praktisk og teoretisk opplæring har de fått verdifull innsikt i HMS, bruk av måleverktøy, maskiner, samarbeid og produksjon.
1TAF med sine egenproduserte rakettovner
Kjetil Rosenvold
Sikkerhetsopplæring
Elevene har gjennomført dokumentert sikkerhetsopplæring på en rekke maskiner: sveisemaskiner, søylebormaskiner, vinkelsliper, benkesliper, båndsliper, platesaks og dreibenk. Her har de fått både teori og praksis – med fokus på trygg og korrekt bruk.
Egenprodusert verktøy – kobber- og nylonhammer
I maskineringsverkstedet har hver elev laget sin egen kobber- og nylonhammer. Prosessen involverte bruk av dreibenk, søylebormaskin og en rekke andre verktøy – en lærerik og mestringsfull opplevelse for alle.
Kobber- og nylonhammer
Kjetil Rosenvold
Rakettovner og samarbeid under press
I sveiseverkstedet fikk elevene utfordringen med å lage hver sin rakettovn. Tiden var knapp, men innsatsen var imponerende! Elevene jobbet tett sammen, og fokuset lå på å få ferdigstilt produktet med gode nok sveiser. Resultatet? Alle rakettovnene var klare nest siste dag – en prestasjon det står respekt av.
Sveiseprøve
Den siste dagen ble rundet av med sveiseprøve, og mange elever leverte sveiser av høy kvalitet med tanke på så få timer som det har vært øvet på sveising. En flott avslutning på et intensivt og lærerikt verkstedsopplegg.
-Kjetil Rosenvold, kontaktlærer 1TAF