Markerte uniform-på-jobben-dagen

Har du sett folk på skolen med militær uniform i dag? Det er det en grunn til. 

Lærer i militæruniform på personalrommet på en skole - Klikk for stort bildeErlend André Torheim - til vanlig elektrofaglærer på Raufoss vgs, men også oversersjant i Heimevernet Vemund Viken

5. desember hvert år markerer Heimevernet uniform-på-jobben-dagen, for å vise fram hvordan HV utgjør bredden i Forsvaret og etatens forankring i lokalsamfunnene rundt om i landet. Elektrofaglærer Erlend var én av mange som hadde byttet ut egne klær med kongens klær nettopp i dag. 

Elektrofaglærer og oversersjant

Jeg er oversersjant, sitter i staben i området og sørger for at alle får snakka sammen, sier Erlend om sin rolle i Heimevernet. Han forklarer at motivasjonen for å delta på uniform-på-jobben-dagen er å synliggjøre at det vanlige folk som er i Heimevernet og totalforsvaret. 

-Det var i forsvaret at jeg fikk smaken på undervisning. Det var noen rekrutter som fikk…

-…gjennomgå?

Nærbilde av hånd som holder beret - Klikk for stort bildeIkke storme inn på personalrommet før man har tatt av seg lua Vemund Viken

-Neida, jeg var snill. Men de måtte ha opplæring i kommunikasjonssystemer, og der er det en link til det jeg driver med i dag, sier Torheim, som i dag underviser på elektro, når vi spør om han ser en link mellom tjenesten i Heimevernet og arbeidsdagen på Raufoss vgs. 

Støtte fra rektor

Også rektor Vegar er positiv til opplegget. 

-Jeg mener at det er viktig at elever og ansatte ser at vi har ansatte som er i vårt forsvar. Det er viktig i en litt usikker sikkerhetspolitisk verden, sier han.

Tekst: Vemund Viken