Livet uten sikkerhetsnett

Vg1 og Vg4 TAF teknologi- og industrifag har hatt besøk fra Den kulturelle skolesekken. 

I en tid der “alle” er opptatt av å sikre seg den beste utdannelsen, drømmejobben, idealpartneren og et perfekt A4-liv – fort – uten “hull i CV-en”, valgte Zoë Agasi fra Nederland og Olivier van Herck fra Belgia annerledes. Uten oppsparte midler og en skuddsikker plan, la de høsten 2016 ut i verden på hver sin gamle sykkel, innkjøpt for en tusenlapp. Utenfor komfortsonen tilbakela de 40.000 km, hovedsakelig ved hjelp av “menneskelig kraft”, tøyde sine egne grenser og høstet minner og erfaringer for livet.

Man og kvinne står foran smartboard i klasserom - Klikk for stort bildeOlivier og Zoë Linda Johansen

Følg drømmen

Mandag 13. januar besøkte paret 4YSK og 1TI-P i regi av Den kulturelle skolesekken. Budskapet deres er at alt er mulig! Verden er et fint sted! Og at det er lurt å starte før man er klar, hvis man i det hele tatt skal klare å gjennomføre noe som helst. Selv lærte de seg å stå på rulleski fra YouTube-videoer, hadde aldri gått på ski før de krysset Canada og var heller ikke vant til streng vinterkulde. Likevel tok de vintercamping i 29 kuldegrader på strak arm.

Absolutt frihet?

En av drømmene paret delte før turen var å krysse Atlanteren med seilbåt. Ingen av dem hadde seilt før, og det var vanskelig å finne en båt som ville ta med to uerfarne seilere med hver sin sykkel. Da de etter halvannen måned i havna i Sør-Spania endelig fikk “napp”, viste det seg at Zoë levde ut drømmen, mens Olivier lå sjøsyk på dekk og verken kunne spise eller drikke. Derfor måtte Olivier avbryte seilturen etter en uke, og heller ta fly til Brasil for å møte Zoë igjen der. Etter forsøket på å oppfylle drømmen om den absolutte friheten på en seilbåt, er Oliviers konklusjon: “Jeg lærte at ord ikke betyr det samme for alle”.

Vær nysgjerrig!

Hva er budskapet eventyrene kan formidle til oss? Vær nysgjerrige når dere møter andre mennesker. Snakk. Spør. Fortell, sier Zoë. Og etter å ha hørt om oppturer og tilbakeslag, slit og glede: Alle eventyr krever et første steg. Og av og til må du tåle å være i ubehaget for å nå en drøm.

For de som er interessert i å vite mer, har biblioteket boka Leaving the Comfort Zone, skrevet av Olivier van Herck og Zoë Agasi, og parets hjemmeside er weleaf.nl/en.

-Linda Johansen, kontaktlærer 4YSK