Internasjonalisering – siste samling i Gøteborg

Mandag til fredag denne uka deltok fire Raufoss vgs-ansatte på den siste samlingen i et toårig Nordplus-prosjekt i Gøteborg.

Prosjektet har hatt tittelen «Dealing with and avoiding conflicts with minority students in vocational education». Denne gangen deltok Aija Baumane, Lene-Maria Larsen, Heike Steen og Erland Nyland Sunde.

Allerede første ettermiddag møttes alle deltakerne til et felles måltid på en japansk restaurant i Gøteborg sentrum. Her ble det servert både rå, stekte og kokte retter fra det asiatiske kjøkken – til stor begeistring.

12 mennesker i hvit frakk foran en restaurant - Klikk for stort bildeNordplus-deltagerne Erland Nyland Sunde

Besøk på Ester Mosessons gymnasium

Tirsdagen startet med felles oppstart og omvisning i de inspirerende lokalene ved Ester Mosessons gymnasium. Vi fikk møte elever som villig vekk snakket med oss på svensk, svorsk og engelsk. Etter en statusgjennomgang og revidering av programmet for dagene som fulgte, gikk vi i gang med arbeidet med å strukturere og ferdigstille prosjektets sluttprodukt.
 
Kvelden tilbrakte totningene (les: vi som er ansatt på Raufoss) i hverandres selskap på Restaurant Fei. Syv retter ble satt til livs, akkompagnert av rikelige mengder superlativer rundt bordet.

Matrett - Klikk for stort bildeGlazed pork belly Erland Nyland Sunde
Seks småretter i små skåler - Klikk for stort bildeSnacks med svartrot, fermenterte grønnsaker og friterte bønner Erland Nyland Sunde

Veiledning, gruppearbeid og byvandring

Onsdagens program startet med arbeid knyttet til Inner Development Goals. Dette er et metodisk rammeverk som tar utgangspunkt i endring og utvikling som starter i den enkelte. Metodikken handler om å bli kjent med egne verdier, identifisere hva man kan styrke, og sette mål for utvikling – både individuelt og som organisasjon. 

Med god veiledning fra to svært kompetente representanter bak modellen, fikk vi mange verdifulle perspektiver som også kan knyttes direkte til prosjektet vårt. Denne dagen deltok også flere lærere fra Ester Mosessons gymnasium, samt en prosjektleder for skoleutvikling i Gøteborg. 

Resten av dagen foregikk i grupper, med fokus på ferdigstillelse og oversettelse til engelsk av verktøyene som er utviklet i prosjektet. 

Kvelden ble brukt til byvandring, og for de som orket mer god mat ble det tidenes største rekesmørbrød med utsikt over hele Gøteborg.  

Hvordan håndtere konflikter

Torsdagens første økt – etter nok en rørende god hotellfrokost – handlet om megling i konflikter. Det ble utvekslet erfaringer om konflikter og konflikthåndtering ved skolene, som er nyttige diskusjoner som gir refleksjon og deling av god praksis. Vi arbeidet etter en modell utviklet ved Vamia, en stor yrkesfaglig videregående skole i Vaasa. 

Det ble gjennomført et rollespill der Raufoss sin utsendte avdelingsleder spilte rollen som en gutt som hadde slått en medelev etter å ha blitt kalt et «esel». Heldigvis – til tross for en noe overivrig foresatt – ble partene forlikt, og vi kunne fortsette arbeidet med prosjektet.

Materiell alle kan bruke

Nå, ved prosjektets slutt, vil det bli utviklet en åpen nettside i Google Sites, der alt materiell gjøres fritt tilgjengelig. I tillegg vil innholdet bli gjort tilgjengelig for ansatte ved skolen gjennom INNsia.

Materiellet består av tre hoveddeler:

  • én del knyttet til lover og rettigheter, inkludert hvordan lærere kan arbeide med dette i klasserommet, og hvordan skoler kan forebygge og håndtere konflikter mellom elever.
  • én del som handler om forståelse av kulturelle forskjeller, språkutvikling og å gjøre seg klar for arbeidslivet, med praktiske undervisningsopplegg som er enkle å tilpasse.
  • én del som tar for seg kjønnsroller, kjønnsidentitet og seksualitet i ulike kulturer, og hvordan vi – både elever og ansatte – må lære med og av hverandre på dette området.

Samarbeidet fortsetter

For ansatte ved skolen vil prosjektet bli presentert på planleggingsdagene i august. Materiellet vil være tilgjengelig i løpet av forsommeren, og det vil bli gitt nærmere informasjon når dette er klart.

Samarbeidet med skolene i Finland og Sverige har allerede sådd frø for videre samarbeid. Til høsten planlegges det et nytt besøk til Finland, denne gangen blant annet knyttet til helse- og oppvekstfag.

Aija, Heike, Lene-Maria og Erland